Od środy 3 lipca 2024 roku w Muzeum Miasta Kołobrzeg udostępniona jest dla zwiedzających nowa, czasowa wystawa poświęcona historii Biblii i piśmiennictwa.
Właścicielem i organizatorem wystawy historii Biblii jest Michał Dutkowski, a całość jego zbiorów pochodzi od prywatnych fundatorów, którzy dostarczają swoje faksymile i reprinty dla celów edukacyjnych i niekomercyjnych. Wystawa odwiedza muzea, placówki szkolne, domy dziecka oraz domy kultury na terenie całego kraju. Projekt jest interaktywnym sposobem zapoznania zwiedzających z historią powstania Biblii i rozwoju piśmiennictwa. Jest opowieścią obrazującą około 1500. letni okres powstawania niezwykłej Księgi Pisma Świętego. Kolejne 2000 lat to historia powstawania przekładów Pisma Świętego na języki narodowe.
W trakcie zwiedzania wystawy można przyjrzeć się słowom zapisanym na kamiennych tablicach, skórach zwierzęcych, papirusie i pergaminach. Zwiedzający mogą także zobaczyć pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura, a także faksymile i reprinty pierwszych wydań w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz w językach oryginalnych dla Pisma Świętego: po hebrajsku, grecku i aramejsku. Wystawa gościła już w 45 różnych miejscach i obejrzało ją ponad 24 000 osób w różnym wieku.
Na wystawie będzie można m.in. zobaczyć:
- prasę drukarską Gutenberga (egzemplarz wypożyczony z Niemiec na czas wystawy),
- kopię Rękopisu Apokalipsy Heinricha von Heslera z ok. 1335 r.,
- fragment oryginalnej Tory zapisanej na Pergaminie,
- złoty kodeks gnieźnieński z XI wieku,
- ewangeliarz Ostromira,
- kopie pierwszych wydań Biblii w Językach Narodowych,
- Biblię Lutra z 1630 r. oraz wiele innych unikatowych egzemplarzy.
Wystawa będzie eksponowana w Muzeum Miasta Kołobrzeg w Pałacu Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13 w Kołobrzegu (Sala Plafonowa na 1 piętrze) do 30 października 2024 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 16.00.