W środę 18 marca 2026 roku przy Pomniku „Zaślubin Polski z morzem” w Kołobrzegu odbyło się ślubowanie Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej, zorganizowane w ramach 81. rocznicy walk o Kołobrzeg oraz zaślubin Polski z morzem w marcu 1945 roku.
Tradycyjnie, podczas kolejnej rocznicy tych wydarzeń, odbyła się uroczystość poświęcona młodym adeptom oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy uroczyście złożyli ślubowanie. Jungowie przysięgli gotowość do służby, do nauki, do pielęgnowania morskich tradycji oraz do odpowiedzialności za przyszłość polskiej obecności na morzu. Przybyłych gości, w tym: samorządowców, kombatantów uczestników walk o Kołobrzeg, mieszkańców i turystów powitał wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej Marek Padjas. Gospodarzem uroczystości był starosta kołobrzeski Mirosław Tessikowski, który w swoim wystąpieniu podkreślił symbolikę tego wydarzenia, przypominającego o silnym związku Polski z Bałtykiem oraz o wartościach, jakie niesie służba na rzecz wychowania kolejnego pokolenia młodych ludzi w miłości do morza i Ojczyzny.
Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń osobom zasłużonym. Złotym medalem „Za Zasługi dla Ligi Morskiej i Rzecznej”, przyznawanym za wybitny wkład w działalność na rzecz spraw morskich i rzecznych oraz popularyzację kultury i historii marynistycznej w Polsce, odznaczone zostały: dyrektor Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy Anna Walczak oraz dyrektor Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie Halina Schulz Tkacz.
Po ceremonii symbolicznych zaślubin z morzem uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem „Zaślubin Polski z morzem”, a następnie udali się pod Pomnik Pierwszego Kapitana Portu, kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, gdzie również złożono kwiaty, oddając hołd bohaterom polskiej historii morskiej, w tym kpr. Franciszkowi Niewidziajle. Powiat Kołobrzeski w uroczystościach reprezentowali: starosta kołobrzeski Mirosław Tessikowski, przewodniczący Rady Powiatu Artur Wasiewski, wicestarosta Jacek Kuś oraz radni powiatowi.
![]()










